دیزل ژنراتور

 

دیزل ژنراتور (Diesel generator) یا مولد دیزل در واقع مجموعه ای از قطعات مکانیکی و الکترونیکی شامل متعلقاتی مانند : شاسی، اطاقکی برای محافظت و کاهش صدا و سیستم‌ کنترل، قطع کننده مدار، مولد گرما و … است که هدف نهایی آن تولید برق با توان و قدرت های مختلف در مکان های مورد نیاز می باشد.

مدل های دیزل ژنراتور
 • دیزل ژنراتور کامینز (Cummins)
 • دیزل ژنراتور کاترپیلار (Caterpillar)
 • دیزل ژنراتور (Volvo)
 • دیزل ژنراتور پرکینز (Perkins)

 

تاریخچه دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتورها وجود خود را مدیون دو مخترع هستند. اولین نفر، مخترع اولین  ژنراتور میشل فارادی و نفر دوم مخترع موتور دیزل، رادولف دیزل است. میشل فارادی کمک زیادی به بهبود وضع زندگی انسان کرده و تا آنجا که می دانیم بیشتر توسعه های امروزی در الکتریسیته مدیون اختراعات وی است.

میشل فارادی فردی متواضع با ذاتی کنجکاو بود. او در کودکی به عنوان شاگرد در صحافی کار می کرد. او در آن مغازه به علم خود افزود و هر کتابی که در دسترس او قرار می گرفت را مطالعه می کرد. او علاقه بسیاری به مفهوم انرژی و نیرو داشت. این علاقه مندی مسیر زندگی او را عوض کرد و در نهایت او تبدیل به فیزیکدان و شیمیدان معروفی شد.

در سال ۱۸۳۱ او توانست القای الکترومفناطیسی را کشف کند که منتج به ساخت و توسعه ژنراتورهای مدرن  شد. او برای کشف القای الکترومفناطیس از آنچه که خود آن را حلقه القایی می نامید، استفاده کرد. با استفاده از اثر الکترومغناطیس جریان در یک سیم، الکتریسیته در سیمی دیگر تولید و یا القا می شود. این اولین ترانسفورماتور بود. با تحقیقات بیشتر بر این اثر پروسه القای مغناطیسی- الکتریکی کشف شد که محصول جریان الکتریکی ثابت است.

او با استفاده از اتصال T شکل، دو تکه سیم را به یک دیسک مسی متصل کرد. او این دیسک را میان دو قطب آهنربا حرکت داد و از این طریق توانست جریان مستقیم پیوسته ایجاد کند. این اولین ژنراتوری بود که ساخته شد. از این دست آزمایشات منجر به تغییرات اساسی در ژنراتورها شد که ما امروزه با آن آشنا هستیم.

با این حال، دیزل ژنراتورها توسعه و گسترش خود را مدیون مخترع خود، رادولف دیزل، هستند. او کار خود را به عنوان مهندس یخچال آغاز کرد ولی در ادامه کار خود را بر طراحی موتورهای گرمایی ادامه داد. او در سال ۱۸۹۲ اختراعی ثبت کرد. این اختراع مربوط به روش طراحی موتورهایی بود که احتراق آنها در سیلندر اتفاق می افتد. او بر روی این موضوع کار کرد و موفق شد موتور دیزلی با راندمان ۷۵% تولید کند.

ترکیب موتور دیزلی او با ژنراتور، ژنراتور دیزلی که امروزه با آن آشنا هستیم را ایجاد کرد. طراحی او نسبتا بزرگ بود و وزن سنگینی داشت، همچنین به عنوان ژنراتور کاربرد صنعتی بیشتری پیدا کرد. از ژنراتور دیزلی در خطوط انتقال قدرت و دستگاه های الکتریکی و آبی استفاده شد. سپس از دیزل ژنراتور در حفاری معدن و صنعت نفت نیز استفاده گردید. ژنراتور دیزلی به بیان ساده، ترکیبی از موتور دیزل و ژنراتور الکتریکی است و به دلیل اینکه کاربردهای گسترده ای دارد همواره مورد استفاده قرار گرفته است.

دیزل ژنراتور انتخاب بسیاری از شرکت های بزرگ است زیرا در کارهای صنعتی به خوبی وفق پیدا می کنند. عامل بازدارنده اصلی برای استفاده از این ژنراتورها در صنایع کوچک تر، این حقیقت است که دیزل ژنراتورها پر سروصدا هستند، هرچند تلاش های بسیاری در این زمینه صورت گرفته و ژنراتورهای امروزی بسیار سروصدا کمتری از ژنراتورهای اولیه دارند، به صورتی که می توان این ژنراتورها را با ژنراتورهای گازوئیلی مقایسه کرد. این دیزل ژنراتورها امکانات بیشتری مانند مصرف به صرفه سوخت و کاهش هزینه های نگه داری دارند که می توان استفاده گسترده از آنها در صنعت را توضیح دهد.

به صورت معمول، موتورهای دیزل همواره پر سروصدا و بد بو در نظر گرفته شده و به نسب موتورهای دیگر بیشتر در کامیون ها، تاکسی ها و ون ها استفاده می شوند. با اینحال موتورهای دیزل و کنترل سیستم تزریق آنها اصلاحات گسترده ای به خود دیده است و در دهه ۸۰ تغییرات زیادی بر آنها اعمال شده است. در سال ۱۹۸۵ در بریتانیا تقریبا ۶۵۰۰۰ خودرو دیزلی فروخته شد (حدود ۳٫۵% از کل خودرو های دیزلی فروخته شده در آن سال)، این مقدار در سال ۱۹۸۰ تنها ۵۳۸۰ خودرو بود.

محفظه احتراق به منظور توربولانس طراحی شد تا سوخت و هوا با نسبت مناسب با هم ترکیب شوند. بخش اصلی و انتهایی موتور باید قوی تر از موتورهای بنزینی باشد. در محفظه احتراق، به پیستون احتراق بدون جرقه نیاز است زیرا ترکیب سوخت و هوا از طریق  گرما فشرده شده آتش می گیرد. محفظه احتراق با استفاده از شمع گرمکن پیش گرم می شود.

بسیاری از خودروهای دیزلی بر اساس موتور بنزینی طراحی شده اند، اما ویژگی اصلی آنها تحمل فشار بالا است. سوخت از طریق پمپ تزریق و واحد اندازه گیری تامین می شود. این واحدها معمولا در کنار بدنه موتور نصب می شوند. نیاز به سیستم احتراق الکتریکی در این موتورها نیست.

برتری اصلی موتورهای دیزلی نسبت به موتور ها بنزینی هزینه اجرا و فعالیت بسیار کمتر آنها است. بخشی از این برتری مربوط به راندمان زیاد حاصل از نرخ فشردگی بالا در موتورهای دیزل و بخشی از آن مربوط به هزینه پایین تر سوخت دیزل است. با اینحال اختلاف قیمت سوخت متفاوت است، و اگر در منطقه ای زندگی می کنید که هزینه سوخت دیزل بالا است، ممکن است کمی از برتری این خودرو ها به نسبت موتورهای بنزینی کاسته شود. همچنین بازه ای که ماشین باید سرویس شوند نیز نسبتا بیشتر است. اما روغن موتور در موتورهای دیزل به نسبت بنزینی، باید با تناوب بیشتری تعویض شود.

محدودیت اصلی خودروهای دیزل در مقایسه با خودروهای بنزینی این است که در ظرفیت یکسان، راندمان کمتری دارند. یکی از راه های حل این مشکل، افزایش اندازه موتور است. اما اینکار اغلب منجر به افزایش قابل توجه وزن موتور می شود. برخی از تولیدکنندگان به موتورها خود توربوشارژر اضافه می کنند تا از این طریق راندمان آنها را بالا ببرند. کمپانی های روور، مرسدس، آئودی و فلکس واگن از تولیدکنندگانی هستند که توربو دیزل می سازند.

شرایط نصب دیزل ژنراتور و فوندانسیون
 • دیزل ژنراتور را بر روی خاک رس یا شن شل نصب نکنید.
 • فوندانسیون باید با در نظر گرفتن ظرفیت تحمل با خاک طراحی شود. ایزولاتورهای ارتعاشات(AVMS) باعث کاهش ارتعاش و صدای دیزل ژنراتور می شود و ارتعاشات را به سازه های اطراف انتقال می دهد. از این رو (AVMS) ها توصیه می شوند، هر چند که استفاده از آن ضروری نیست.
 • اگر فونداسیون دارای پیچ لنگر باشد، لازم است در قسمت های عمیق فونداسیون AVMS نصب شود لطفا به جدول پیوست ۱-۱ مراجعه فرمایید(هر چند که برای بدست آوردن خصوصیات خاک مورد استفاده از سازه بهتر است از مهندسین سازه کمک گرفت).اگر استفاده از پیچ در فوندانسیون ضروری است از سوراخ های ۱۵۰MM*150MM استفاده شود.
 • طول و عرض فونداسیون حداقل ۱۵۰-۳۰۰ MM بیشتر از ابعاد واقعی خود دیزل ژنراتور باشد.
 • مطمئن شوید که قبل از قرارگیری دیزل ژنراتور بر روی سازه، بتن به طور کامل سفت شده باشد.
 • بهتر است که ارتفاع سازه فونداسیون را حدود۱۰۰-۱۵۰MM بالاتر از سطح زمین در نظر گرفته شود همچنین این کار باعث پاکیزگی محیط اطراف دیزل ژنراتور می شود.
 • یکنواختی فونداسیون را از گوشه به گوشه ای دیگر به خوبی بررسی نمایید زاویه فوندانسیون می تواند حدود ۰٫۵ ± درجه نسبت به صفحه عرضی باشد.
 • در فوندانسیون هایی که از پیچ استفاده شود می توان قبل ار قرارگیری دیزل ژنراتور بر روی زمین در زیر شاسی از  shim استفاده نمود و همچنین متذکر می شود که در در هر دو طرف پیچ ها باید از shim استفاده گردد. Shim باعث باعث افزایش ۵MM ارتفاع می شوند بنابراین صفحه جداکننده ماشین باید با در نظرگیری shim طراحی شود.

قیمت دیزل ژنراتور

قیمت دیزل ژنراتور به عوامل اصلی مختلفی نظیر برند، توان دستگاه، موتور دیزل، ژنراتور و ... بستگی دارد. بنابراین برای تهیه لیست قیمت دیزل ژنراتور در ابتدا باید طبق نیاز مشتریان و قیمت هر کدام از عوامل مذکور برآوردی بعمل آمده تا بتوان استعلام قیمت دیزل ژنراتور مورد نظر را ارائه داد. در این مطلب از وب سایت شرکت دیزل کو میتوانید اطلاعات بسیار مفیدی در زمینه قیمت دیزل ژنراتور به دست آورید و همچنین در صورت نیاز میتوانید با تماس با کارشناسان فروش و قیمت گذاری ما از هزینه و تعرفه خدمات دیزل ژنراتور آگاهی پیدا کنید.

قیمت دیزل ژنراتور

بیشترین درصد تاثیر در قیمت دیزل ژنراتور مربوط به چه بخشی است ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم موتور دیزل ژنراتور تاثیر زیادی در قیمت دیزل ژنراتور دارد. کاترپیلار (Caterpillar) ، پرکینز (Perkins) ، کامینز (Cummins) و ولوو (VOLVO Penta) از برند های مطرح و شناخته شده موتور دیزل ژنراتور در ایران و جهان هستند که طبیعتا هر کدام از این برند ها تفاوت قیمت هایی را به دلایل مختلی دارند که در ادامه به نمونه ای از آن اشاره میکنیم : مثلا قیمت دیزل ژنراتور کامینز (Cummins) که ساخت کارخانه های کشور هند و چین می باشد پایین تر از دیزل ژنراتور های شرکت ولوو (VOLVO Penta) که محل اصلی آن در کشور سوئد میباشد است اما این مورد تنها برای نتیجه گیری و برآورد قیمت دیزل ژنراتور کافی نیست به طور مثال یک دیزل ژنراتور با موتور دیزل ولوو میتواند از ۸۵ KVA تا ۷۰۰ KVA توان داشته باشد که در مقایسه با برندهای پرکینز (Perkins) و کامینز (Cummins) محدود و کوچکتر است و همچنین به طور مثال در یک توان مشابه مثلا ۵۰۰ KVA موتور دیزل ولوو مدل TAD1345GE دارای حجم موتوری معادل ۱۳ لیتر (۱۳۰۰۰ cc) می باشد ، در حالی که موتور پرکینز مشابه مدل ۲۵۰۶A-E15TAG1 دارای حجم موتور ۱۵ لیتر (۱۵۰۰۰ cc) است.

تاثیر ژنراتور (Alternator) در قیمت دیزل ژنراتور

بعد از بحث در مورد قیمت موتور دیزل، قیمت ژنراتور اثر گذارترین قسمت بر روی قیمت دیزل ژنراتور است. برندهای شناخته شده در بازار ایران که شرکت دیزل کو هم اقدام به فروش و پشتیبانی آن ها نموده است شامل ژنراتور استمفورد ساخت کشور انگلستان، ژنراتور مک آلته ساخت ایتالیا ،  ژنراتور لوری سومر فرانسه و ژنراتور مارلی میباشد. حال در در بحث قیمت گذاری دیزل ژنراتور در بخش موتور دیزل به طور معمول موتور های استمفورد و لوری سومر قیمت بالاتری از دیگر برندهای موجود در بازار را دارند ( همچنین به این نکته باید توجه داشت که موتور ژنراتور های استمفورد در هند و چین نیز دارای کارخانه تولید میباشد و قیمت ژنراتور های تولید شده در این کارخانه ها علیرغم تحت لیسانس بودن آن از قیمت ژنراتور های استمفورد انگلستان پایین تر است.

لطفا توجه کنید مدل های چینی دیگری نیز مانند استمفورد پاور  به صورت کپی از ژنراتور های استمفورد وجود دارد که در هنگام تهیه لیست قیمت دیزل ژنراتور باید دقت شود.

تاثیر قیمت تابلو کنترل دیزل ژنراتور در قیمت دیزل ژنراتور

تابلو کنترل دیزل ژنراتور در انواع دستی، اتوماتیک و پارالل موجود است که با توجه به برند و کیفیت قطعات دارای قیمت های مختلفی میباشد. از آنجایی که این بخش یکی از اجزای اصلی دیزل ژنراتور بعد از موتور و ژنراتور است تاثیری چند میلیون تومانی در قیمت دیزل ژنراتور دارد و اکیدا استفاده از برند و قطعات با کیفیت برای جلوگیری از خسارت های شدیدی که در اثر استفاده از قطعات نامرغوب ممکن است رخ دهد پیشنهاد میشود. از برند های معتبر در این زمینه می توان به  Datakom ترکیه، DeepSea انگلستان و ComAp چک و در زمینه قطعات قدرت شامل Schneider فرانسه، ABB ایتالیا و زیمنس آلمان اشاره نمود. همچنین دقت کنید امروزه در بازار  قطعات کپی و غیر اصلی و متفرقه برخی از برندهای معتبر یاد شده نیز در بازار وجود دارد که هنگام خرید میبایست از اصلی بودن قطعه اطمینان حاصل نمایید و تضمین صحت آن را از شرکت خدمات دهنده دیزل ژنراتور یا فروشنده بخواهید.

قیمت کانوپی سایلنت ( کاور سایلنت) دیزل ژنراتور

کانوپی سایلنت دیزل ژنراتور در واقع صداگیر و محافظ دیزل ژنراتور در شرایط محیطی مختلف مانند باد ، باران ، گرد و خاک و ... میباشد که در قیمت دیزل ژنراتور تاثیر بسزایی دارد. به مواردی که مستقیما با قیمت کانوپی سایلنت و طبیعتا قیمت دیزل ژنراتور ارتباط دارند میتوان از طراحی ، ضخامت و نوع ورق ، عایق ها ، تهویه ، دسترسی آسان به بخش های مختلف دیزل ژنراتور ، قفل داشتن ، کلید های دسترسی اضافی جهت خاموشی اضطراری ، قابل حمل بودن آسان و... اشاره داشت که هر کدام از این موارد بر روی قیمت دیزل ژنراتور تاثیر خواهد داشت.

اشتباهی رایج در قیمت دیزل ژنراتور

قیمت دیزل ژنراتور Lovol Perkins با قیمت دیزل ژنراتور با موتور پرکینز (Perkins) برابر است ! این ادعا از آنجا شکل گرفته است که به اشتباه گفته شده این کمپانی چینی تحت لیسانس پرکینز انگلستان محصولات خود را تولید میکند ودر صورتی که به هیچ عنوان Lovol Perkins تحت لیسانس پرکینز انگلستان نیست  و کمپانی پرکینز انگلستان هیچ ارتباطی با موتورهای دیزل لوول چین ندارد و این مسئله به صراحت در وب سایت رسمی شرکت پرکینز مببنی بر داشتن هرگونه  مسئولیت و .. را نسبت به موتورهای شرکت چینی دیزل Lovol نفی کرده است.

نکات پایانی در مورد قیمت دیزل ژنراتور

در پایان لازم به ذکر است موارد مطرح شده در بالا نکات برجسته در مورد قیمت دیزل ژنراتور بود اما نکات بسیار دیگری نیز در این رابطه مانند خدمات بعد از فروش دیزل ژنراتور ، شرکت وارد کننده و ... نیز وجود دارد تاثیرات بسزایی در تعیین قیمت دیزل ژنراتور دارند که میتوانید طی تماس با شرکت دیزل کو و مشاوره با کارشناسان فروش این شرکت استعلام لازم را به عمل آورید.

مشخصات فنی دیزل ژنراتور

مشخصات فنی دیزل ژنراتور یکی از مهم ترین قسمت ها در خرید دیزل ژنراتور میباشد که قبلا در مطلبی با عنوان " مشاوره خرید دیزل ژنراتور (راهنمای خرید) " به آن اشاره شد در این مطلب از وب سایت شرکت دیزل کو یک لیست از مشخصات فنی دیزل ژنراتور به طور مثال برای شما تهیه کرده ایم تا ضمن آشنایی بیشتر با این موضوع در هنگام خرید دیزل ژنراتور به آن ها توجه لازم را داشته باشید.

مشخصات فنی دیزل ژنراتور

 • مدل موتور
 • برند موتور
 • سیستم خنک کننده آب
 • قطر سیلندر
 • کورس پیستون دیزل ژنراتور
 • نسبت تراکم
 • سیستم هوادهی ( توربوشارژ - اینترکولر توربوشارژ - اینترکولر )
 • حجم سیلندر
 • نوع گاورنر دیزل ژنراتور
 • ظرفیت کل روغن
 • تعداد سیلندر
 • چیدمان سیلندر
 • قدرت موتور دیزل ژنراتور
 • سرعت

مشخصات ژنراتور

 • برند ژنراتور
 • ولتاژ (ولت)
 • درجه حفاظت
 • ضریب قدرت دیزل ژنراتور
 • نوع تابلو کنترل
 • برند کلید کنتاکتور دیزل ژنراتور
 • برند کلید قطع کن قدرت

مشخصات مدل دیزل ژنراتور کوپله

 • مدل دیزل ژنراتور کوپله
 • ظرفیت باک سوخت (لیتر)

 

تماس با ما

 • آدرس دفتر مرکزی: تهران، خیابان سعدی جنوبی، مجتمع تجاری پارکینگ باز، شماره 12 و 13
 • تلفن تماس: 33955590 - 33925517
 • فکس: 33982744

 

 • آدرس کارخانه: تهران، شهرک صنعتی چهاردانگه، خیابان بیستم، خیابان دانش، خیابان طوس شماره 38
 • تلفن تماس: 55267088 - 55267087

 

میزان رضایت مشتریان از محصولات

Volvo96%
Perkins87%
Cummins90%
Deuts85%
تمامی حقوق این وب سایت نزد شرکت دیزل ژنراتور محفوظ می باشد. طراحی و پشتیبانی وب سایت : اکسین